joboffers.szm.sk
     
 
SPECIAL DESIGN "GRAY"
Potrebujete poradit?


Hladate prácu?
Na slovesku
V zahraničí
Hladáte brigádu?
Na slovensku?
V zahraničí
Personálne agentúry
Ako pisať životopis?
Ako pisať žiadosť?

Motory SOČ
Lenior Jean Joseph Etienne
Nicolaus August Otto
Rudolf Diesel
Frank Whittle
Pracovný obeh štvordobého motora
Horenie zmesi u štvordobých motorov
Pracovný obeh naftových motorov
Spalovacie priestory naftových motorov
Motor s priamym vstrekom
Motory s nepriamym vstrekom
Naftové motory preplnované
Turboreaktívny motor
Turboventilátorový motor
Galéria - motoroy

Skoda roomster
Informácie o škoda roomster
Exteriér škody roomster
Interiér škody roomster
Výbava roomstra
Roomster wallpapers
Roomster links

Vw wallpapers
About vw wallpapers
Vw links
Beetle wallpapers
Golf wallpapers
Phateon wallpapers
Touareg wallpapers

Walther gun
Walther P99 QA
Walther P99 C
Walther PPK
Walther P22
Walther G22
About walther website
Walther links

I Hlavna stránka I Hladám prácu I Hladám brigádu I Personálne agentúry I Potrebujete poradiť? I
Životopis
Meniny dnes má  

Čo musí obsahovať správne napísaný životopis?

Zahrejte si v naší herně výherní automaty klidně bez peněz. Musíme vás ale upozornit. Hraní v našem kasinu rozhodně není pro slabé povahy.

Životopis je dokument, ktorý má pre uchádzaca o prácu velký význam. Je to produkt, ktorý ho vlastne predáva. Životopis, po latinsky curriculum vitae (CV), má zdôraznit hodnotu uchádzaca pre potenciálneho zamestnávatela. Má ukázat, co uchádzac v profesionálnom živote dokázal, a co môže priniest spolocnosti, ktorá nového zamestnanca hladá.

Životopis je prehlad toho, co ste urobili v minulosti, a naznacuje, co ešte urobit môžete. Informácie v nom môžu byt rozhodujúce pre umiestnenie kandidáta v predvýbere. Je casto urcujúci pre prvý dojem, ktorý si o vás budúci zamestnávatel vytvorí. Aj preto by mal byt krátky a lahko citatelný. Mal by byt pravdivou prezentáciou vašej osoby - priamo, profesionálne, efektívne.

Mnohí zamestnávatelia dávajú kvôli prehladnosti prednost heslovitej forme tzv. štruktúrovaného životopisu pred uceleným textom. To znamená, že fakty by mali byt zoradené do urcitých rubrík, ktoré uvádzate pod sebou. Nasledujúce riadky vám ponúknu prehlad jednotlivých castí správne napísaného životopisu a ich obsahu.

  1. Osobné údaje

  • Meno a priezvisko, titul
  • Adresa – nezáleží na tom, ci uvediete adresu trvalého alebo prechodného bydliska. Uvedte adresu, na ktorú chcete dostat korešpondenciu (pozvanie na pohovor, vyrozumenie o neprijatí a pod.)
  • Telefón – pevná linka, mobilné telefónne císlo – uvedte telefónne císlo, na ktorom budete dosiahnutelní
  • e-mailová adresa

    Uviest môžete dátum a miesto narodenia, štátnu príslušnost ci stav – nie je to však povinné a ich rozsah by nemal prekrocit množstvo informácií uvedených v rubrike Pracovné skúsenosti.
  1. Vzdelanie
    Pri uvádzaní vzdelania, ako i pracovnej kariéry zacnite od konca (doktorandské štúdium, vysoká škola, stredná škola). Uvádzajte casové údaje - od kedy do kedy ste študovali, názov a sídlo školy,kde ste študovali, odbor, spôsob ukoncenia školy (štátna skúška, maturitná skúška ...). Ak ste len zacali študovat, napr. na VŠ, túto skutocnost môžete uviest v životopise. Základnú školu neuvádzame, lebo jej absolvovanie sa považuje za samozrejmost.

  2. Pracovné skúsenosti

    Opät zacnite od konca.  Zamestnávatela totiž obycajne zaujíma najmä stav od súcasnosti niekolko rokov dozadu. Treba uviest od kedy do kedy trvalo zamestnanie, názov zamestnávatela, miesto, názov pozície. Obycajne je názov pozície dost všeobecný (napr. asistentka, sekretárka) a zamestnávatel si nevie presne predstavit, cím ste prešli. Preto uvedte i strucnú nápln práce – okruh pracovných úloh, kompetencie, aké najdôležitejšie projekty ste riadili.
    Ak ste v jednej firme pracovali na viacerých pracovných pozíciách, uvedte najskôr firmu a pod nu pracovné pozície v chronologickom poradí – od poslednej pozície po prvú. V tejto casti sa uvádza i materská dovolenka, resp. evidencia na úrade práce. Ak na úrade práce evidovali kratšie ako pol roka, tento fakt nemusíte uvádzat. Pol roka medzi jednotlivými zamestnaniami zanikne. Ak ste boli evidovaní dlhšie, už sa uviest musí – v opacnom prípade by v životopise vzniklo „biele miesto“, chýbala by nadväznost rokov.

  3. Dalšie vzdelávanie

    Uchádzaci o zamestnanie na údaje o dalšom vzdelávaní casto zabúdajú. Sú však dôkazom ich záujmu o zvyšovanie a prehlbovanie poznatkovej bázy. Ide o všetky rekvalifikácie, absolvované kurzy, tréningy a podobne, z ktorých máte doklad o absolvovaní: certifikát ci osvedcenie. Opät uvádzate: casové údaje od kedy do kedy, presný názov kurzu ci rekvalifikácie, názov vzdelávacej ustanovizne, miesto, kde sa vzdelávanie organizovalo.

  4. Jazykové znalosti

    V súcasnosti takmer každý zamestnávatel vyžaduje ovládanie cudzieho jazyka. Dôležité je uviest, aký jazyk ovládate a na akej úrovni. Rozlišujú sa štyri rôzne stupne znalosti jazyka: pasívne, slovom a písmom, aktívna komunikácia, odborná terminológia.

  5. Osobitné schopnosti

    V tejto sekcii sa uvádzajú údaje, ktoré sa týkajú nasledovných oblastí:
  • Vodicský preukaz – skupina
  • Znalost strojopisu
  • PC znalost – uvedte všetky PC programy, ktoré ovládate i s príslušnou úrovnou (základná znalost, užívatelská úroven, administrátorská úroven ...). Nemusíte sa cítit ako expert, pamätajte si však, že sa nájde ešte vela ludí, ktorí nevedia ani základy práce s PC – nedávajte šancu zamestnávatelovi mysliet si to isté o vás.
  • Ekonomické znalosti - ak ovládate úctovníctvo ci vedenie pokladnice, uvedte to v tejto casti
  1. Záujmy

    Túto sekciu nie je nevyhnutné zahrnat do životopisu, vaše záujmy hovoria vela o vašej osobnosti. O tom, ci ste skôr introvert (uprednostnujete individuálne športy) alebo extrovert (skupinové športy), ako prežívate volný cas, o zameraní mimo profesionálneho života, atd. V tejto casti môžete uviest dobrovolnícke aktivity, clenstvo v kluboch, združeniach, asociáciách, záujmových organizáciách, profesijných organizáciách a podobne.

  2. Referencie

    Je užitocné, ak môžete uviest kontakt na osoby, ktoré o vás môžu podat referencie. Niektorí zamestnávatelia to doslova vyžadujú. Ak môžete vyplnit túto rubriku - je to bod pre vás.

  3. Miesto, dátum, podpis

    Dátum životopisu by mal byt vždy aktuálny. Podpisom vyhlasujete pravdivost údajov. Ak posielate životopis v elektronickej forme, podpisujete ho prostredníctvom pocítaca. Ak ho však posielate poštou, životopis by mal byt podpísaný rukou.
ZDROJ : www.profesia.sk

Worker© 2005 - 2008 All rights of design reserved. SPECIAL DESIGN "GRAY" e-mail: worker111@seznam.cz